• Monika Jakieła

    FOTOSZKICE

  • Monika Jakieła

    FOTOSZKICE

Monika Jakieła

Monika Jakieła

Cierpliwie i z dystansem staram się uczyć na błędach i szukać nowych dróg wyrażania tego co siedzi mi w głowie. Zaczęło się zupełnie przypadkowo, kilkanaście lat temu. Zwykłe, nieciekawe zdjęcia padających cieni zrobione aparatem na kliszę. Niby nic, a jednak zupełnie mnie to pochłonęło. I tak do dziś uwielbiam wracać do fotografii analogowej. Na co dzień jednak dużo praktyczniejsza jest lustrzanka cyfrowa którą staram się mieć zawsze przy sobie. Nigdy nie wiadomo kiedy nadarzy się okazja na ciekawe ujęcia. Najczęściej fotografuję ludzi. Znajomych, nieznajomych, młodych, starszych. Każdy ma „to coś”, co warto pokazać i czasem przypadkowo można się o człowieku dowiedzieć czegoś zupełnie nowego. Uwielbiam proste, przejrzyste kadry, bez zbędnych elementów i dodatków. Najpiękniejsze są te minimalistyczne w odcieniach szarości. Wydaje mi się, że to dzięki mojemu zamiłowaniu do rysunków wykonywanych ołówkiem lub piórem i czarnym atramentem. Wszystko to jest ze sobą ściśle związane i wzajemnie się uzupełnia. Rysując można tworzyć rzeczy zupełnie fantastyczne, a nic tak wspaniale nie pobudza wyobraźni i jak fotografia.

Fotoszkice to spójny estetycznie, a różnorodny w treści projekt własnej wizji otaczającego nas świata. Kolaże łączące fotografię z rysunkiem. Połączenie różnych technik ekspresji artystycznej pozwala na kreację subiektywnych światów stworzonych w wyobraźni, bliskich onirycznym wizjom kreowanych przez umysły każdego z nas.

Codzienność – czasem szara, czasem dziurawa, a czasem niezwracająca uwagi. Każdego dnia mijamy miejsca, które są nam zupełnie obojętne, które nie mają dla nas żadnego znaczenia. Może się jednak zdarzyć, że ktoś mijający je po raz pierwszy, dostrzeże w nich coś nowego i wcześniej nieodkrytego.
Tworząc fotoszkice staram się wrócić do miejsc, które znam od zawsze i spojrzeć na nie z innej strony, oczami wyobraźni. Pozornie zwykłe miejsca zmieniają się – stają się nieco fantazyjne, czasem w ogóle nierealne, ale jednocześnie pozostają nienaruszone. Fotografia oddaje rzeczywistość taką jaką jest, nie załamując jej ram. Rysunek natomiast dodaje jej nowego wymiaru, tworzonego przez nas samych, a tym samym otwiera nieskończone możliwości kreacji.

Monika Jakieła - Akt

3

2

Monika Jakieła - Portret

9

10

Monika Jakieła - Digital

3

5

Monika Jakieła - Natura

6

9