Anita Kulon

***

Anita Kulon, rocznik 1976. Urodzona we Wrocławiu. Absolwentka socjologi i szkoły artystycznej ukończonej dyplomem z fotografii.

Fotografia dla mnie to coś więcej niż tylko zawód, hobby czy sposób spędzania czasu. Dla mnie to postrzeganie świata kadrami, sposób na opowiadanie rzeczywistości i tego jak ją postrzegam.

Najczęściej tym czym się zajmuje jest fotografia, w pracy i poza nią. W wolnych chwilach realizuje własne projekty. Głownie są to kreatywne portrety postaci, często androgenicznych, bez wieku. Moje zdjęcia to też trochę fotografii modowej oraz aktów.

Pierwszy aparata Zenit dostałam od taty. Nie był zbyt doskonały ani zbyt nowy a praca na nim wymagała niezłej gimnastyki i sprytu ale dzięki niemu zrobiłam pierwsze swoje zdjęcia. Później, pracując już na Practice zrobiłam dyplom z fotografii. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęłam pracować w agencji modelek jako wizażystka, stylistka i asystentka przy sesjach zdjęciowych. Pierwsze własne sesje z koleżankami- modelkami robiłam w domu na ścianie albo na podwórku obok, strychu, w piwnicy, szyjąc rzeczy lub przerabiając te znalezione w lumpeksach. W tamtym czasie miałam też okazję fotografować kilka koncertów. Parę lat później, już w Dublinie zaczęłam robić to bardziej intensywnie choć przyznam, że mimo upływu lat to spontaniczne podejście do pracy nie minęło. Często rezygnuje z perfekcji na rzecz emocji i wrażenia jakie wywiera zdjęcie. Nadal chętnie odwiedzam lumpeksy żeby znaleźć gadżety do zdjęć, czasem szyję, mam kilka pudeł z biżuterią, które wykorzystuje na sesjach. Sprawia mi to ogromną przyjemność, cały ten proces od pierwszej myśli koncepcyjnej po ostatnie. Mam studio fotograficzne w domu, gdzie najchętniej pracuje ale przyznam że bardzo lubię pracować też na zewnątrz przy zastanym świetle. Szukam inspiracji wszędzie zaczynając od drobnych elementów, wystaw sklepowych, magazynów poprzez albumy uznanych fotografów i dzieła artystów.
Czasem jest to jakiś drobiazg czasem, jeden element większej całości. Czasem jakiś starszy pomysł, gdzieś tam schowany, zapisany i zapomniany. Inspirują mnie także osoby które pozują do moich zdjęć. Niektóre z nich wnoszą bardzo wiele do naszej wspólnej pracy. Uwielbiam każdą minutę tego procesu. Wypełnia to mój czas kompletnie, sprawia przyjemność i daje ogromna poczucie dobrze wykonanej pracy jeśli efekt końcowy jest taki jak zamierzony. Często także zaskakuje totalnie co jest jeszcze lepszym uczuciem.

Mam na swoim koncie wyróżnienie w konkursie Sony Photo Awards a także wcześniejsze w magazynie ASF International Fine Art Photography. Miałam indywidualne wystawy w Polsce, we Wrocław w 2014 roku i w Warszawie w 2015 oraz kilka wystaw grupowych w Dublin, które m.in. były częścią festiwalu Photo Ireland, corocznego festiwalu fotografii w Irlandii oraz brałam udział w wystawie Foto Open w Bielsku Białej. Moje zdjęcia parokrotnie były publikowane na stronie Photo Vogue Italia. Udzieliłam wywiadu dla magazynów: Fusion Magazine, Eprawda, NVLMS, Pokochaj Fotografie oraz moje prace były publikowane na łamach stron i magazynów: Blur Magazine, Dark Beauty Magazine, Beauty Bizzar,  Digital Photo Magazine, Eprawda, Flawless, Fusion Magazine, Get Inspired, Golden Age Magazine,  Kalblut, LaDeDa Magazine, New African Women Magazine,  Pokochaj Fotografie, The Vitti Fashion Magazine, Tronix, Elegant Magazine, Visual Artist, Why Art.

Strona www
 

Anita Kulon - Akt

Lemons by Anita Kulon

 

Anita Kulon - Portret

Cosmic Wind by Anita Kulon

 

Anita Kulon - Digital

Under her skin by Anita Kulon